Zadzwoń do nas: 662 401 204

Napisz do nas: biuro@strefapompciepla.info

Ile kosztuje pompa ciepła

Niepodważalna opłacalność

Ze wszystkich obecnych technologii to właśnie te urządzenia są najbardziej energooszczędnym sposobem ogrzewania domów.

Pompa ciepła umożliwia uzyskanie średnio 4 kWh energii cieplnej z każdej 1 kWh energii elektrycznej.

Koszt montażu dla domu jednorodzinnego zależy od:

  • rodzaju urządzenia (powietrze-woda, gruntowe, powietrze-powietrze, do CWU),
  • zapotrzebowania domu na energię cieplną,
  • wielkości domu,
  • zastosowanego rozwiązania hydraulicznego,
  • funkcji urządzenia,

Płatność za montaż w Strefie Pomp Ciepła rozłożona jest na 3 etapy:

  1. Dostawa.
  2. Montaż instalacji.
  3. Uruchomienie i ustawienie automatyki.

Płatności wszystkich etapów podzielone są na części płatne przed i po wykonaniu usługi.

Rodzaj zastosowanego urządzenia ma największy wpływ na koszt montażu. Decydując się na typ gruntowy zapłacimy nawet 50% więcej niż za powietrzny. Tak duża różnica w cenie bierze się z konieczności wykonania odwiertów pionowych lub zastosowania kolektora poziomego. W obydwu przypadkach mamy do czynienia z kosztownymi pracami ziemnymi.

Najpopularniejszym rozwiązaniem od wielu lat w Europie jest pompa ciepła powietrze-woda. Od kilku lat również w Polsce odnotowuje się znaczny wzrost ich popularności. W roku 2015 ich sprzedaż w Polsce wzrosła w stosunku do roku 2014 aż o 70%! Jesteśmy pewni, że trend ten zostanie co najmniej podtrzymany w kolejnych latach. Sytuacja taka jest wynikiem szybkiego rozwoju technologii urządzeń typu powietrze-woda, które mogą pracować nawet do -25°C. Dzięki temu mogą służyć jako jedyne źródło energii z ewentualnym wspomaganiem grzałką elektryczną.

Zapotrzebowanie domu na energie cieplną oraz wielkość domu decyduje o dobieranej mocy pompy ciepła powietrze-woda lub innego rodzaju, co ma wpływ na końcową cenę montażu. Przykładowo, porównać można dwa domy o powierzchni 120 m2 z zapotrzebowaniem 60W/m2 i 40 W/m2:

Dom 1 — 60W/m2 x 120 m2 = 7,2 kW
Dom 2 — 40W/m2 x 120 m2 = 4,8 kW

Jak widać różnica wynosi 2,4 kW, co przyczynić się może do doboru urządzenia o mniejszej mocy grzewczej. Oszczędzimy cenowo w ten sposób około 2000-3000 zł.

Zawsze sugerujemy naszym klientom, że przy budowie domów lepiej jest dołożyć do ceny izolacji, niż do mocy pompy.

Rozwiązanie hydrauliczne pomiędzy pompą a instalacją centralnego ogrzewania również ma wpływ na wycenę usługi. Dokładając do instalacji niedoceniany bufor z pompą obiegową obwodu c.o. należy się liczyć ze wzrostem ceny o min. 2500 zł. Dodając do tego zawór mieszający z siłownikiem koszt wzrasta o kolejne 500-700 zł. Jakie rozwiązanie hydrauliczne należy wykonać opisaliśmy w zakładce o montażu proponowanych urządzeń.

Kolejnym elementem podnoszącym koszt montażu jest wykorzystanie funkcji chłodzenia. O ile wzrośnie cena zależy od wyboru sposobu chłodzenia. Dostępna jest: instalacja podłogowa, klimakonwektory lub wodna chłodnica wentylatorowa.

Więcej o funkcji chłodzenia dowiesz się TUTAJ

Realizacje

zobacz więcej realizacji

Kontakt

Wypełnij formularz zapytanie ofertowe, jeżeli chcesz otrzymać ofertę na montaż pomp ciepła.