Zadzwoń do nas: 662 401 204

Napisz do nas: biuro@strefapompciepla.info

Który system grzewczy wybrać: pompę ciepła czy ogrzewanie elektryczne?

Pytanie to zadaje sobie wiele osób, którym oprócz chęci zainwestowania w nowoczesny system grzewczy zależy na jak największej funkcjonalności. Obecnie na rynku przodują rozwiązania bazujące na ogrzewaniu elektrycznym oraz powietrznych pompach ciepła (w połączeniu z fotowoltaiką). Oba wyjścia wydają się tak samo skuteczne w efektywnym zapewnianiu ciepła. Jednak tylko jeden z nich spełnia oczekiwania tych, którzy chcą postawić na energooszczędność.

Jak ogrzewać dom, ale na tym nie tracić?

Małe zapotrzebowanie na energię grzewczą to domena domów energooszczędnych, w których zamontowano nowoczesne systemy. Na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań. Jednym z nich jest ogrzewanie elektryczne, które dla uzyskania lepszych efektów łączy się z panelami fotowoltaicznymi. Drugie to pompa ciepła zasilana tą samą energią z paneli słonecznych. Na które z nich warto się zdecydować?

Elektryczność – nie tak efektywna, jak się wydaje

Zwolennicy tej metody podkreślają, że w ten sposób można zapewnić w domu ciepło praktycznie za darmo. W rzeczywistości jednak rozwiązanie to nie jest tak ekonomiczne, jak się wydaje na pierwszy rzut oka.

Koszt instalacji urządzeń elektrycznych jest co prawda stosunkowo niski, jednak wydatki przeznaczone na ogrzanie domu okazują się wciąż wysokie mimo zastosowania fotowoltaiki. Pozyskanie odpowiedniej ilości energii elektrycznej dla działania systemu może okazać się dla paneli słonecznych zbyt wymagające, zwłaszcza w budynkach o dużej kubaturze – ogrzanie wielkiego domu okaże się nieopłacalne.

Powietrzne pompy ciepła – kosztowne, ale znacznie skuteczniejsze

Znacznie efektywniejszym rozwiązaniem okazuje się powietrzna pompa ciepła wspomagana instalacją fotowoltaiczną. Koszty instalacji są co prawda wyższe, ale zwracają się już po kilku latach.

System grzewczy oparty na powietrznej pompie ciepła z fotowoltaiką znacznie szybciej ogrzewa pomieszczenie, a pozyskanej z paneli słonecznych energii nie potrzeba tak wiele do uruchomienia systemu, jak w przypadku ogrzewania elektrycznego. Dzięki połączeniu obu instalacji opartych na działaniu powietrza i słońca można uzyskać niemal zeroenergetyczny budynek.

System pozostaje też w pełni bezobsługowy, o ile zostanie właściwie dopasowany do powierzchni domu oraz jego potrzeb energetycznych. Ponadto pompę powietrzną można zamontować w każdym miejscu: zarówno w starych budynkach, jak i zupełnie nowych domach.

Przewaga powietrznej pompy ciepła z fotowoltaiką nad ogrzewaniem elektrycznym opiera się także na możliwości chłodzenia – system przystosowany został do użytku nie tylko w miesiącach zimowych, ale przez okrągły rok, zapewniając latem komfortowe warunki przebywania w pomieszczeniu. Poza tym instalacja oparta na pompie ciepła zapewnia również w bardzo ekonomiczny sposób podgrzewanie wody użytkowej. Natomiast decydując się na ogrzewanie elektryczne należy uwzględnić dodatkowe koszty na zakup niezależnego systemu do podgrzewu wody użytkowej.

Porównanie kosztów modernizacji kotłowni na ekogroszek z grzejnikami dla domu jednorodzinnego o powierzchni 160 m2 z zapotrzebowaniem 50 W/m2 na moc cieplną, dla sytemu powietrzna pompa ciepła + fotowoltaika oraz kocioł elektryczny + fotowoltaika. Przyjęto obliczenia dla osiągnięcia efektu domu niemalże zeroenergetycznego oraz roczne zużycie energii elektrycznej na poziomie 4000 kWh przed modernizacją.

Powietrzna PC
Fotowoltaika
Kocioł elektryczny
Fotowoltaika
Roczne zużycie energii el. pozostałych urządzeń 4000 kWh 4000 kWh
Koszt instalacji urządzenia grzewczego Komplet 32 000 zł Kocioł 5000 zł
Zbiornik CWU 3000 zł
Roczne zużycie energii elektrycznej 5000 kWh 15 000 kWh
Potrzebna moc fotowoltaiki 9 kWp 19 kWp
Koszt instalacji fotowoltaiki 36 000 zł 76 000 zł
Koszty razem 68 000 zł 84 000 zł

Zasadniczą różnica w kosztach eksploatacji obydwu urządzeń bierze się ze współczynnika COP. Jest to ilość energii elektrycznej pobranej przez urządzenie grzewcze w stosunku do ilości energii cieplnej oddanej przez to urządzenie. Dla pomp ciepła współczynnik ten wynosi aż 4, a dla kotła elektrycznego tylko 1.

Kontakt

Wypełnij formularz zapytanie ofertowe, jeżeli chcesz otrzymać ofertę na montaż pomp ciepła.