Zadzwoń do nas: 662 401 204
Napisz do nas: biuro@strefapompciepla.info
Wbrew błędnemu acz nadal popularnemu przekonaniu, instalacje ekologiczne nie należą do tych „nowych, drogich technologii”, nie znajdujących zastosowania w polskich gospodarstwach domowych. Udowadniają to pompy ciepła, które są niezbędną częścią budownictwa energooszczędnego. Jak sama nazwa wskazuje następuje tutaj oszczędność energii, co automatycznie przekłada się również na korzyści ekonomiczne.
A przy tym tego rodzaju urządzenia przewyższają wydajnością tradycyjne rozwiązania – często mogą nawet jeszcze lepiej spełniać potrzeby grzewcze domowników.
Czym jest pompa ciepła?
Zacznijmy od podstaw – czym w ogóle jest pompa ciepła oraz za co odpowiada?
Należy do urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii, w celu wytworzenia energii cieplnej. Pompa ciepła w efektywny sposób pobiera ciepło z otaczającego nas powietrza lub z gruntu. Decydując się na pompę ciepła wybieramy urządzenie o najwyższej efektywności energetycznej ze wszystkich urządzeń grzewczych. Może być wykorzystana do różnych celów: ogrzewania domu, basenu czy też wody użytkowej, zarówno we współpracy z istniejącym źródłem ciepła jak i jako samodzielna jednostka.
Budownictwo energooszczędne stawia na tego typu instalacje, ze względu na ich liczne korzyści nie tylko ekonomiczne i użytkowe, ale również ekologiczne. A to właśnie ten ostatni czynnik staje się coraz bardziej istotniejszy w związku z walką z trującym smogiem.
Rodzaje
W zależności od wykorzystywanego odnawialnego źródła energii, a przez to i podłączenia instalacji, można wymienić kilka podstawowych rodzajów pomp ciepła:
Każda z nich spełnia najwyższe standardy efektywności energetycznej. Dokładnie każdy z powyższych rodzajów opisaliśmy na osobnej podstronie, z którą polecamy się zapoznać.
Źródła można podzielić na górne oraz dolne. Dolnymi są te skąd zostaje pobrana energia, czyli może to być powietrze, woda bądź grunt. Górnymi nazywane są te, gdzie znajduje się ogrzana woda, krążąca w instalacji grzewczej (np. grzejniki, ogrzewanie podłogowe).
W jaki sposób działa?
Zarówno powietrzna pompa ciepła, jak i ta gruntowa bądź przystosowana do CWU posiada właściwie identyczną zasadę działania. Jedyną różnicą jest źródło, z której pobierana jest energia. Pompa ciepła powietrzna pobierze ją z powietrza, a analogicznie pompa ciepła gruntowa pozyska ją z gruntu.
Szczegółowo opisaliśmy wszystkie etapy pracy instalacji na innej naszej podstronie, jednak poniżej tłumaczymy uproszczony schemat ich działania:
Pompa ciepła absorbuje ciepło zmagazynowane w środowisku naturalnym i w ekonomiczny sposób przetwarza je w energię cieplną zasilając system ogrzewania. Czynnik chłodniczy (gaz), pracuje w zamkniętym obiegu i paruje w niskich temperaturach.
Sprężarka pompy ciepła spręża ciśnienie czynnika chłodniczego doprowadzając do temperatury odpowiedniej do celów ogrzewania. Gratisowe ciepło słoneczne wraz z wykorzystaniem energii elektrycznej, która niezbędna jest do sprężania czynnika chłodniczego, dają w rezultacie ciepło pozwalające ogrzać budynek, wodę w basenie lub CWU.
Korzyści
Zanim wymienimy liczne korzyści, które gwarantuje pompa ciepła do CWU, gruntowa, powietrzna i każda inna, warto zacząć od najczęściej wymienianej przez potencjalnych inwestorów wady: wysoki koszt inwestycji.
Czy słusznie? Odpowiedź można znaleźć na naszej podstronie „dom bez komina”, gdzie w bardzo dokładny sposób porównujemy koszty inwestycyjne pompy ciepła i kotła stałopalnego. Ponad to warto dowiedzieć się co dokładnie wpływa na wysokość końcowej ceny. Informacje na ten temat znajdziesz na „ile kosztuje pompa ciepła”. Niestety podczas budowy domu bądź modernizacji istniejącej instalacji, wiele osób rezygnuje z energooszczędnych rozwiązań ze względu na koszt wszystkich komponentów instalacji, wraz z ich montażem. Jednak warto zauważyć, że aż 84% kosztów utrzymania całego obiektu jest ściśle powiązane ze spełnianiem potrzeb grzewczych.
Oznacza to, że inwestycja w rozwiązania energooszczędne zwróci się w bardzo krótkim czasie.
Pompa ciepła (powietrze-powietrze, gruntowa, do CWU oraz powietrze-woda) to rozwiązanie:
Nowoczesne a tradycyjne budownictwo
Wiele osób często rozważa, gdzie można zaimplantować tego rodzaju instalację – czy znajduje ona zastosowanie wyłącznie w nowych obiektach, stosujących już nowocześniejsze technologie, czy można je również wykorzystać w tradycyjnym budownictwie.
Jak już zostało wspomniane powyżej, pompy ciepła można eksploatować samodzielnie bądź zapewnić im współpracę z istniejącymi systemami grzewczymi (zarówno tymi olejowymi, gazowymi, jak i na paliwo stałe). Oznacza to, że sprawdzają się w każdym rodzaju budownictwa. Ważny jest stopień zapotrzebowania budynku na energię cieplną. Im lepiej docieplonym tym zapotrzebowanie maleje.
W obu przypadkach warto dokładnie przemyśleć wybór firmy, której zostanie zlecona instalacja. Tylko doświadczona firma przedstawi rzetelną ofertę z dobrze dobraną mocą pompy ciepła. W ten sposób można otrzymać wydajną, odpowiednio dobraną pompę ciepła o przedłużonej żywotności.
Pompa ciepła powietrze – woda SPLITDla osób poszukujących najbardziej wydajnych energetycznie rozwiązań za przystępną cenę, polecane są pompy ciepła powietrze-woda typu SPLIT. Zgodnie ze swoją nazwą, instalacja jest podzielona na jednostki – zewnętrzną oraz wewnętrzną. W jednostce wewnętrznej znajduje się hydro-moduł (skraplacz), podczas gdy w tej zewnętrznej można znaleźć tak podstawowe komponenty, jak sprężarka oraz parowacz. Pozwala to osiągnąć znacznie wyższe COP. W zależności od potrzeb, mogą one posiadać zintegrowany zasobnik CWU bądź zasobnik oddzielny.
Pompa ciepła powietrze – woda monoblokDzięki współpracy z liderami w branży systemów grzewczych (m.in. Panasonic, NIBE oraz Stiebel Eltron), prezentujemy również pompy ciepła powietrze-woda typu Monoblok. Oznacza to, że wszystkie elementy (sprężarka, parowacz, skraplacz) znajdują się w jednej jednostce. Należy je zamontować na zewnątrz budynku, odpowiednio podłączając górne źródło energii. Istnieje również możliwość jej dodatkowego rozbudowania o układ chłodzenia aktywnego, zastępując w ten sposób dodatkowe instalacje klimatyzacyjne.
Pompa ciepła powietrze – powietrzeW przypadku podgrzewania wody użytkowej stosowana jest dedykowana pompa ciepła do CWU – najczęściej jest to instalacja typu powietrze-powietrze. Częściej stosowana jest ona w obiektach usługowych lub komercyjnych (niż w mieszkalnych), ponieważ tam najczęściej występuje potrzeba nagłego podwyższenia temperatury w pomieszczeniach, jednak nie w trybie ciągłym. Jest to również system działający w postaci rozdzielnej (SPLIT) – jest on wyposażony w zarówno jednostkę zewnętrzną, jak i wewnętrzną z wbudowaną funkcją chłodzenia.
Gruntowa pompa ciepłaKażda oferowana pompa ciepła gruntowa może zostać wykonana zarówno w wariancie odwiertów pionowych, jak i w postaci wymiennika poziomego. Zgodnie z nazwą tego rodzaju instalacji, energia zostanie pobrana z dolnego źródła, jakim jest ziemia. Posiadają doskonałe COP (Coefficient Of Performance), czyli współczynnik wydajności grzewczej, jednak są znacznie droższymi inwestycjami, w porównaniu do wariantów powietrznych. Mimo to, budownictwo energooszczędne często stosuje właśnie to rozwiązanie.
Pompa ciepła do CWUProponowana pompa ciepła do CWU, czyli do wytwarzania ogrzanej wody użytkowej jest doskonałą alternatywą dla tak tradycyjnych rozwiązań, jak kotły stałopalne. Nie tylko koszt jej eksploatacji jest znacznie niższy, ale jest ona również korzystniejsza dla środowiska, jak i zdrowia użytkowników. Wyróżnia je wysoki współczynnik COP, sięgający nawet 3,84. Jest to propozycja polecana w szczególności osobom, które nie chcą już utrzymywać temperatury w posiadanych, tradycyjnych systemach grzewczych poza sezonem.
Pompa ciepła z fotowoltaikąRewolucyjną technologią jest połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną, czyli taką, która wytwarza energię elektryczną z odnawialnego źródła jakim są promienie słoneczne. Oznacza to, że zostają znacznie obniżone rachunki za prąd – nie jest wykorzystywane zasilanie od zewnętrznego dostawcy, a zamiast tego wytwarzają je dedykowane panele fotowoltaiczne wraz z podłączonymi urządzeniami. Wiele osób może odstraszyć wysoki koszt inwestycji tego rodzaju instalacji, jednak może się ona zwrócić już w ciągu siedmiu lat.
Wypełnij formularz zapytanie ofertowe, jeżeli chcesz otrzymać ofertę na montaż pomp ciepła.